Paulina Pikiewicz – radiowa multiinstrumentalistka. Reportażystka, autorka słuchowisk, sound desinerka, podcasterka, lektorka, publicystka, rysowniczka. Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim i organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej na Krakowskiej Akademii. Współzałożycielka i główna menadżerka internetowego Radia Klang oraz Fundacji Kulminacja promującej sztukę dźwiękową.

Skończyłam studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskałam tytuł magistra. 

Licencjat z organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej obroniłam na Krakowskiej Akademii. 

Ukończyłam kurs reżyserii radiowej organizowany przez Teatr Polskiego Radia i Szkołę Wajdy z Warszawy.

Doświadczenie radiowe zbierałam już w rozgłośniach studenckich. Były to: Radio Frycz, Radio 17, Radio Ujot.fm. 

W latach 2018-2021 pracowałam jako reporterka w Polskim Radiu Katowice, gdzie zajmowałam się publicystyką kulturalną, realizowałam reportaże, a w 2019/2020 byłam wydawcą i prowadzącą audycji młodzieżowej – „Czas na nas”. W latach 2018-2021, tworzyłam audycje kulturalne dla Programu 2 Polskiego Radia oraz Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

W 2019 roku współpracowałam z Radiem Kapitał, gdzie prowadziłam, wspólnie z Weroniką Stencel, audycję “PĘPĘPĘ”.

Jestem współzałożycielką rozgłośni, którą rozwijałam i prowadziłam jako główna menagerka razem z Weroniką Stencel. Ponadto na na antenie Radia Klang realizowałam autorskie audycje – “Złoty karczoch”, “Zawód: reporter”, “PĘPĘPĘ (wspólnie z Weroniką Stencel), a także kuratorowałam cykle gościnne – “Słuchowisko w Klangu”, “Przyszło do Klanga”, “Klang w terenie”, “Ucho na muzeum”. Rozgłośnia skończyła nadawanie 25.03.2023 r. Cała historia rozgłośni została spisana tutaj:

Jestem współzałożycielką Fundacji Kulminacja, która od 2021 roku wspiera sztukę radiową i dźwiękową, poprzez pomoc w produkcji oraz promocji wszelkich dźwiękowych przejawów twórczych. 

Od 2021 roku współpracuję z magazynem o muzyce współczesnej “Glissando”, dla którego piszę o współczesnej sztuce dźwiękowej. Moje teksty można śledzić na stronie magazynu:

DLA OKA

WYSTAWY INDYWIDUALNE

“Jeszcze będzie gorzej. Ale damy radę. LOL”, Minus1.artspace, Katowice (czerwiec 2020)

“Gąbczaste groty i torfowiska”, Black Woolf Coffe, Katowice (luty – maj 2023)

INSTALACJE DŹWIĘKOWE

“Bagnisko 4: Trzęsawiska władzy”, mikrorezydencja w Biurze Dźwięku Katowice (kwiecień 2023)

DLA UCHA

SŁUCHOWISKA PEŁNOMETRAŻOWE

“Aromadramat”, stypendium Funduszu Popierania Twórczości “Zaiks” (maj 2022)

“Świadkowie albo nasza mała stabilizacja”, produkcja Teatr Polskiego Radia, nominacja na festiwalu Dwa Teatry 2021 (listopad 2020)

AUDYCJE EKSPERYMENTALNE I AUDIO PERFORMANCE LIVE

Cykl audycji “PĘPĘPĘ”, nagroda za debiut wspólnie z Weroniką Stencel w konkursie dziennikarskim Silesia Press 2019 (2018 – 2023)

→ Audio performans na żywo na zaproszenie kolektywu Pralnia, Tarnowskie Góry (marzec 2023)

KOLAŻE DŹWIĘKOWE

“Sztuka uczuć/GNIEW”, kolaż dźwiękowy skomponowany do instalacji Matyldy Sałajewskiej „Sztuka uczuć”, prezentowany w Fabryce Sztuki w Łodzi w ramach Festiwalu Książki Obrazkowej „Kropka+ Kreska”, nominacja w konkursie międzynarodowym 60sec radio 2023